Audio Video Knygos Super Nario Zona
Moterų viliojimo ypatumai Aprangos stilius Sėkmės principai Sportas ir Sveikata Super Nario Zona

Aprangos stiliaus

Apranga
Stilius
Vartotojo vardas:

Slaptažodis:

Prisiminti tave?

[Kaip tapti nariu?]
[Pamiršai slaptažodi?]

Siuntiniai

Audio
Video
Knygos

Rekomenduojame

Fitnesas
Pazintys Internetu

Statistika

Nariai:9736
Temos forume:1722
Žinutės forume:22912
Viso paspaudimų:17938626
Įkurtas:2007-05-23


Failas: Savo balso valdymas
Aprašymas:
Autorius: Derrick
Data: 2009-01-11 15:18

 
Komentarai: (4)
Reitingas:

"Nėra nieko neįtikėtino, ko oratorijos menas nesugebėtų paversti priimtu dalyku".
- Markas Tulijus Ciceronas

Kodėl svarbu mokėti kontroliuoti savo balsą?
Moterims reikia savimi pasitikinčių ir vyriškų vyrų. Tarpusavio bendravime 10% komunikacijos tenka kalbos turiniui, 40% tenka oratorijai ir 50% tenka kūno kalbai. Taigi, 40% įspūdžio yra sudaroma iš to, kaip kitas žmogus sugeba naudotis savo balsu. Jeigu vyro balsas yra tylus, nedrasus, jis sudaro įspūdį, jog jis savimi nepasitiki ir nėra lyderis. Ir atvirkščiai - vyras, turintis stiprų balsą, visą laiką sudarys tvirto ir savimi pasitikinčio vyro įspūdį.
Tas pats yra ir su moterimis. Paklausk pats savęs, ar norėtum draugauti su panele, kurios balsas kaip vyro? Vargu, ar norėtum draugauti su panele, kurios balsas gaudžia stipriau už dumples. Moterys turi turėti moterišką, aukštesnį balsą, kaip ir vyrai turi turėti stipresnį, sodresnį ir žemesnį balsą. Patikėk, James Blunt balsas yra privalumas tik dainuojant, tačiau bendraujant su moterimis, pliuso tikrai neprideda.
Sekantį kartą kai bendrausi draugų rate, atkreipk dėmesį į kurį nors grupės asmenį, kuris šneka tyliai. Kokį jis įspūdį sudaro? Atrodo, jog jis yra drovus ir išssigandęs. O būtent tokio įspūdžio tau ir reikia vengti.

Kas lemia balso skirtumus?
Beveik visi žmonės gali šnekėti garsiau ir išraiškingiau, nei jie šneka šiuo metu. Tik išskirtinais atvejais balso riba yra pasiekama dėl ligos ar genų įtakos. Daugumoje atvejų, tai yra tiesiog praktikos trūkumas arba aplinkos įtakos pasekmė. Paprasčiausias pavyzdys yra tėvai. Ko gero, daugumai vaikų, jų brendimo laikotarpyje tėvai liepdavo nešaukti, nerėkti, visą laiką šnekėti tyliai. Vieną kartą man teko mokyti panelę, kuri tiesiog negalėdavo šnekėti garsiau. Bandžiau įvairius pratimus, bet ji tiesiog pasiekdavo ribą ir garsiau nebešnekėdavo. Kai pradėjau aiškintis, kodėl taip yra, pasirodė, jog jos tėvai jai drausdavo garsiai šnekėti ir visą laiką liepdavo tik labai tyliai šnekėti. Problemą pavyko įveikti tik pasitelkus NLP ir "sugriovus" tą barjerą.
Balsas atspindi tavo asmenybę. Jeigu esi savimi nepasikintis, be abejo, natūraliai skambėsi kaip drovus ir atsargus žmogus. O jeigu esi natūralus lyderis - tavo balsas atspindės tai. Taigi, norint pirmiausiai pakeist balsą, reikia pačiam įgauti daugiau pasitikėjimo savimi, nebijoti prisiimti atsakomybės ir tapti lyderiu.
Tačiau, tai tik padėtų skambėti labiau savimi pasitikinčiu - valdyti savo balsą vistiek reikia mokytis.

Kalbos aiškumas
Neretai žmonės skundžiasi, kad jie nesugeba aiškiai išsakyti savo mintis, dažnai "sumala" žodžius taip, kad net patys nesupranta. Šiai problemai įtakos turi du dalykai - liežuvio ir žandikaulio nelankstumas bei dedukcinio mąstymo trūkumas. Keletas pratimų bei patarimų, kaip patobulinti kalbos aiškumą:

1. Padėk tušinuką horizontaliai ant liežuvio. Užriesk liežuvio galiuką ir su juo prispausk tušinuką taip, kad nejudėtų. Bandyk kalbėti kuo aiškiau ir stenkis klausyti garso, kuris pasiekia tavo ausis pro išorę.
2. Paimk kamštį nuo vyno, įsikask dantimis, o lūpas išplėsk taip, kad šviestų dantys. Stenkis kalbėti kuo aiškiau.
3. Įsivaizduok, kad aktyviai kramtai (kramtydamas kuo daugiau judink žandikaulius) ir leisk švelnų dūzgimo garsą.
4. Stipriai išsižiok, lyg žiovautum, ir suk žandikaulį ratais. Iš pradžių į vieną pusę, o paskui į kitą.
5. Mokykis sakyti greitakalbes.

Lietuvių kalbos greitakalbės:
Šešios žąsys su šešiais žąsyčiais.
Geri vyrai geroj girioj gerą girą gerai geria, gera gerti gerą girą geriems vyrams geroj girioj.
Lip vapsva per viksvą, o ta viksva vis vizg.
Vidur prūdo bliūdas plūdo.


Anglų kalbos greitakalbės:
Unique New York.
Red leather, yellow leather.
The lips, the tongue, and the teeth.
Peter Piper picked a peck of pickled peppers,
A peck of pickled peppers Peter Piper picked,
If Peter picked a peck of pickled peppers,
How many pickled peppers did Peter Piper pick?


6. Skaityk knygas. Ir kuo daugiau! Knygų skaitymas pagerina minčių reiškimą, dedukcinį mąstymą.

Kalbos išraiškingumas
Ar gi smagu klausytis monotoniško kalbėtojo? Visi garsūs oratoriai, pradedant Demostenu ir baigiant būsimu JAV prezidentu B. Obama, sugeba užburti savo balsu. Jeigu jie nešnekėtų išraiškingai, ar jie sugebėtų tai pasiekti? Ne. Kalbos išraiškingumas yra bene svarbiausias dalykas siekiant pagerinti savo kalbą.

1. Treniruokis skaitydamas poeziją garsiai. Pabrėžk pauzes, daryk balso pakilimus (ten kur reikia), intonuok. Būtų šaunu, jei įsirašytum į diktofoną ir paskui pats perklausytum. Poveikis būtų žymiai didesnis, kadangi iš karto matytum savo klaidas.
2. Šnekėk su savim prieš veidrodį. Kūno nejudink, išraiškos nekeisk, stenkis tik žodžiais perteikti savo emocijas.
3. Tą patį daryk ir su žmonėmis, kai jau pajausi pagerėjimą. Stenkis savo kūno kalba neperteikti emocijų, tegu viskas susideda ir plaukia tik iš tavo žodžių.
4. Visą laiką stenkis kalbėti ramiai, neskubėk. Tiesiog, atsipalaiduok, tegu atsipalaiduoja tavo gerklės raumenys ir stenkis šnekėti kuo lėčiau (aišku, iki tiek, kad nepamanytų, jog turi protinių sutrikimų).
5. Įsivaizduok, kad esi garsiausias pasaulio oratorius. Taip, tai padeda!

Balso projektavimas
Balso projektavimas yra sugebėjimas projektuoti savo balsą taip, kaip tu nori. Šiuo atveju, norime, kad balsas būtų kuo stipresnis ir, kad sklistų kuo toliau. Balsas turi eiti iš diafragmos, ne iš gerklės ar burnos. Tad, reikia visų pirma išmokti kvėpuoti pro diafragmą.

1. Atsigulk ant stalo/grindų/lovos, užsidėk ant pilvo knygą ir stenkis taip kvėpuoti, kad kilnotųsi ne pečiai, bet knyga. Daryk tol, kol visą laiką negalvodamas kvėpuosi per diafragmą.
2. Paprašyk draugo, jog stipriai spaustų tau pečius žemyn (tau stovint), o tu tuo metu bandai kvėpuoti. Tokiu būdu apskritai nepavyksta kvėpuoti per plaučius ir oras nueina į diafragmą.
3. Kai atistoji šnekėti, tavo balsas turi sklisti iš giliau, ne iš burnos ir ne iš gerklės, bet turėtų jaustis kažkur plaučių apačioje.
4. Įsivaizduok, jog šneki rakto skylutei, kuri yra kitoje kambario pusėje. Stenkis taip šnekėti, kad balsas nusklistų iki rakto skylutės ir pro ją praeitų. Tačiau nerėk, tu turi tiesiog aiškiai ir garsiai šnekėti.

Praktika, praktika ir dar kartą praktika
Kaip ir visose srityse, jei nori išmokti gražiai, aiškiai ir išraiškingai kalbėti, reikia praktikos. Praktikuokis su draugais, su tėvais, pristatynėdamas prezentacijas. Jeigu esi moksleivis ar studentas, gali užsirašyti į debatų klubus, kurie padės ne tik pagerinti oratorinius įgūdžius, bet kartu ir retoriką bei dedukciją. Kita alternatyva - Toastmasters klubai. Plačiau apie Toastermers klubus galima rasti šiame puslapyje: http://www.success.lt/seminarai/pirma-seminaru-kategorija/skaidrus-sapnai-2

Galiausiai, keletas tikrai vertingų video su viešomis kalbomis:

Al Pacino Inspirational Speech "Inch by Inch":
http://www.youtube.com/watch?v=WO4tIrjBDkk

Barrack Obama "Yes We Can":
http://www.youtube.com/watch?v=Fe751kMBwms

Martin Luther King "I Have A Dream":
http://www.youtube.com/watch?v=PbUtL_0vAJk

Page created in 0.029 seconds